Pohyb po vodní hladině je neuvěřitelným zážitkem a mnohdy se po jediném vyzkoušení stane doživotní vášní. Plavba lodí přináší nekonečnou svobodu, romantiku i dobrodružství. Můžete se pohybovat po moři, v klidných zátokách, plavit se po sladkovodní přehradě v tuzemských vodách nebo se vydat na řeku. Voda vás vždy přivítá a přinese dokonalou relaxaci. A loď bude vždy vaší bezpečnou základnou. Aby však každá vaše cesta i návrat odpovídal představám a dovolil vám bezpečně znovu vyrazit, je třeba loď nejen dobře ovládat, ale zajistit i její bezpečné kotvení.

Jednoduché, přesto vysoce funkční prvky

Po obou bocích lodi a v zádi se často připevňují plastové balony – fendry. Systém má velmi jednoduchý účel a může v mnohém odvrátit nákladnou opravu nebo vážný defekt. Fendry využívají jednoduchý princip, v plastovém obalu je nahuštěný vzduch, při nárazu nebo střetnutí s pevnou překážkou vstřebají značnou část energie a zbytek odrazí.

Při nešťastné manipulaci v marině, kotvení poblíž jiných plavidel nebo pohybu ve zúžených místech se tak vyhnete riziku, že poškrábete povrch lodi nebo dokonce odvrátíte větší kolizi.

Snadná instalace

Fendry se zpravidla věší na speciálně upravené háčky nebo využívají podélné tvarování, které se instaluje přímo na obvodové zábradlí. Při délce lodi 15 metrů stačí umístit cca 4 fendry z každého boku a jeden větší na záď.

V barevném provedení i tvarem fendry nikterak neruší celkový vzhled lodi a nabízí podle výrobce i různé varianty. Nevyplatí se však kupovat neznámé značky nebo podezřele výhodné sady. Plast, ze kterého je fendr vyroben, musí vyhovět vysokou odolností vůči mechanickému poškození. Méně kvalitní balon by mohl zafungovat a odrazit pevnou překážku, ale za cenu vlastního poškození. V horším případě by silnějšímu střetu vůbec nezabránil.

Vybírejte proto od osvědčených prodejců s garancí použitých kvalitních materiálů. Investice do bezpečného systému se vám mnohonásobně vrátí. I jako zdatný kormidelník se můžete setkat s nováčky nebo v době kotvení vás zastihne silná nepřízeň počasí. Ať vaší nepozorností nebo vinou jiné strany může vaše dovolená skončit sháněním oprav a původní ušetřené peníze vynaložíte za nové nátěry a výměny poškozených dílů.

Starejte se o svoji loď a neopomeňte jednoduché, přesto velmi praktické doplňky. Ve specializovaném obchodě vám Im Marine doporučí vhodný typ, velikost i počet fendrů ke konkrétní lodi i místu plavby.