Zimní sezona znamená pro mnohé milovníky vodních sportů nucenou přestávku. Loď nemůžete jednoduše zakotvit v marině a zamknout. Je třeba zajistit vhodné prostory pro uskladnění na suchu, ale také vyklidit a vyčistit interiér a důkladně připravit zazimování. Drobné opravy, kontrola strojních i nosných dílů, i péče o vybavení se jednoznačně vyplatí. Čas investovaný do zazimování nyní vám ušetří mnohonásobně dobu příprav v nové sezoně, navíc může odhalit problémy, které je možné vyřešit jednoduše a s menší investicí.
Vhodný prostor pro uskladnění lodi
Přístupné spouštěcí molo vám ušetří námahu s vytažením lodi na břeh a také ochrání trup lodi před drsným mechanickým poškozením. Jako první zajistěte takový bezpečný přístupový bod. Vlečným zařízením pak už snadno přepravíte loď kamkoli. Ideální skladovací prostory nabízí vodní kluby, využít můžete i hospodářská stavení, stodoly, nebo garáže. Loď by měla být chráněna před spádovou vodou, prachem a také přístupem nežádoucích osob nebo zvířat. Najděte takové místo, které loď zabezpečí a nezatíží vás zbytečnými starostmi s častou kontrolou.
Pečlivá očista
Ve skladovací hale vás čeká několik kroků. První a fyzicky náročnější prací je základní očištění lodi pod čarou ponoru. Nanesené nečistoty odstraní špachtle, tvrdý kartáč nebo proud vody. Vždy dávejte pozor, abyste nepoškodili povrch. Použít můžete i běžnou autokosmetiku, raději však poměr čisticího prostředku řeďte s větší dávkou vody. Přípravky vždy pečlivě oplachujte, opět je ideální proud vody.
Úklid interiéru lodi
Další prací bude pečlivý úklid interiéru, začít můžete vyprázdněním a čištění nádrží. Dezinfekční prostředky můžete nechat v odpadových nádržích působit a zatím odstraňte z interiéru lodi vše, co není pevně spojeno. Do úložného boxu můžete přenést rybářské sady, sportovní vybavení, ale také vybavení pro vaření nebo lůžkoviny. Kuchyňskou linku nemusíte demontovat, ale zkontrolujte, zda nenecháváte v lodi zbytky potravin nebo nápoje.
Posledním krokem je kontrola baterie a napájení lodi. Baterii v lodi nechávat nemusíte, ale záleží na konkrétní velikosti, typu i stavu článku. Nezapomeňte se vrátit k čištěným nádržím, vylejte chemické prostředky a nádrže vysušte.
Kontrola motoru
Pečlivou kontrolou musí projít také motor. Přívěsné motory nabízí ideální možnost demontáže a uskladnění mimo loď. Zejména klouby a namáhané části konzervujte speciálním olejem nebo jiným vhodným mazivem. Vyměňte olej v převodovce. Motor můžete skladovat doma v garáži.
Věnujte zazimování dostatek času a pečlivě projděte všechny části lodě. V nové sezoně se vám současná péče vyplatí a budete si moct užít volné dny bez zbytečných starostí o dohánění oprav. Navíc bude vaše loď zářit na vodní hladině jako nová, a perfektní vzhled je vaší nejlepší vizitkou.