Snížená viditelnost není ohrožením jen pro motoristy na silnici. I na lodi vás může zastihnout mlha, déšť, několikadenní plavba vás provede i naprostou tmou. Tak jako je třeba vybavit bezpečnostními prvky auto, je třeba myslet i na poziční světla lodi. Jaké barvy a jaká svítidla jsou nutná a jak je správně vybrat?

Dejte o sobě vědět s předstihem

Poziční světla upozorňují nejen na samotnou přítomnost lodi, svou barvou a umístěním navíc pomáhají určit směr pohybu a odhadnout i rychlost. Základem tohoto bezpečnostního prvku je sada třech barev. Poziční světla využívají schéma zelené, červené a bílé. Jejich počet i přesné umístění se pak odvíjí od rozměrů lodi.

Světla se instalují podle směru plavby – pravá strana je určená pro zelenou, levá pro červenou. Ze svých míst pak vyzařují světlo ve vymezeném úhlu. U menších plavidel je možné využít sdružené světlo, červeno-zelené, které se umístí na příď. Třetí bílé světlo se používá jako vrcholové na stěžeň plachetnice nebo jako světlo záďové. I zde platí předepsaný úhel a rozsah osvětlení.

Šetřit se nevyplatí

U bezpečnostních prvků se opravdu nevyplatí obcházet pravidla nebo hledat levné kompromisy. Poziční světla mohou zabránit nepříjemným nehodám, upozorní na vás v dostatečném předstihu a pomohou jiné lodi zahájit včas úhybný manévr. Do auta bez rozsvícených světel také lehkovážně nenastoupíte, nedělejte to teda ani na vodě.

Poziční či také navigační světla jsou vyráběna z mimořádně pevných a odolných materiálů. Kryt musí ochránit zdroj světla před vodou, vlhkostí, ale i prachem nebo přímým UV zářením, zvlášť pokud jsou pevně instalována. Doporučenými zdroji poziční světel jsou LED. Vykazují mnohonásobně vyšší odolnost vůči otřesům, mají dlouhou životnost, a navíc dosahují i v relativně drobném zdroji vysoké intenzity svítivosti. Velkou výhodou je také fakt, že slouží s minimálním odběrem energie. Poziční světla tak nemusíte napojit na elektro rozvody, mohou sloužit jako samostatné nezávislé jednotky. To je výhoda i pro případ výpadku napájení.

Kryty pozičních světel jsou pak upraveny k pevnému uchycení na konstrukci lodi nebo na stěžeň. Pro malé lodě jsou navržená světla i opatřená přísavkou, světla se pak instalují až v momentě, kdy se plavíte za snížené viditelnosti. Světla by měla být vždy certifikovaná a splňovat předpisy.

Nevybírejte proto vybavení v neautorizovaných obchodech. Ideální je obrátit se na specializovaného prodejce. Poziční světla, ale i další vybavení, budete vybírat s jistotou od prověřených kvalitních výrobců, a navíc se budete moct poradit. Prodejce vám představí konkrétní možnosti a pomůže vybrat optimální typ osvětlení přesně podle velikosti lodě i vašich nároků.

Nezapomeňte, že poziční světla zvyšují vaši bezpečnost v noci i ve dne. Zároveň jsou ale i estetickým prvkem, který může potvrdit váš dobrý vkus a krásný vzhled lodi.