Bilge pumpa je standardním vybavením, které se instaluje na dno trupu lodi. Automaticky si poradí s odčerpáváním menšího množství vody, které do nejnižšího bodu po dobu plavby přirozeně stéká. Jak důležitá je bilge pumpa, musí být součástí výbavy lodi a je dostatečnou pojistkou i pro případ nouze?

Tiché, nenápadné a spolehlivé čerpadlo

Pokud vše probíhá, jak má, vůbec nemusíte brát bilge pumpu na vědomí. Neupozorní na sebe hlasitým chodem ani signalizací pro sepnutí. Tiše přede a spíná automaticky podle nastavené nebo spíše případně dosažené hladiny vody ze dna trupu lodi.

Už samotné automatické odčerpání nízké hladiny vody je výhodou. Loď si udrží násobně vyšší komfort, snižuje se vlhkost, která pak může vzlínat i do obytné části nebo k uchovaným předmětům.

Zásadní je také spolehlivost, nemusíte si k povinnostem obsluhy lodi přibírat ještě pravidelné kontroly podpalubí. Nestane se, že vás plíživě zvýšená hladina vody na dně trupu nehezky překvapí. S bilge pumpou prostě s sebou žádnou zátěž navíc nepovezete.

Kompaktní velikost

Zabudovaný elektronický snímač se postará o kontrolu za vás a bude řídit provoz čerpadla bez jakéhokoli dalšího dohledu. Hřídel z nerezavějící oceli vám navíc dává dostatečnou garanci, že s takto kvalitním vybavením si vystačíte po řadu sezon. Nemusíte kontrolovat ani stav vody ani stav samotného čerpadla. Jsou však všechny výrobky vysoce spolehlivé?

Ve specializovaných obchodech se setkáte většinou jen s osvědčenými výrobci. Těmi je například i Osculati. Bez výkyvů patří mezi vysoce hodnocené výrobce, staví na desítkách let zkušeností a nebojí se ani inovací. To, co skvěle funguje, není třeba měnit, pouze zlepšit o moderní materiály nebo systémy.

Užijte si plavbu bez zbytečných starostí

Kompaktní velikost uvolňuje prostor jinému vybavení, praktické doplňky jako je zpětný ventil nebo odnímatelný hadicový konektor nastavitelný o 360°. Osculati pumpy splňují nároky na bezpečnou plavbu a samozřejmě i všechny povinné směrnice, včetně CE certifikátu RINA v souladu se zákonem 94/25.

Bilge pumpy si v běžných modelech poradí s objemem čerpání 30 až 70 litrů za minutu. To je dostatečná hodnota pro bezstarostnou plavbu a malou rezervu navíc. Pokud se dostanete do nepřízně počasí, nebo se dokonce budete muset potýkat s nehodou a přímým zatékáním vody do lodě, může vám bilge pumpa v jistém rozsahu vytrhnout trn z paty nebo výrazně umenšit rozsah škod.