Lodní naviják je jednoduše zařízením, které vypouští a zvedá kotvu, může pomoci i se zvedáním jiných zařízení. Velkou pomocí je i při spouštění nebo vytahování lodi z vody. Jaký naviják vybrat a na co si dát pozor? A opravdu je nutno toto vybavení na lodi mít?
Ušetřete své síly
Bez navijáku se na vodě opravdu neobejdete a v některých situacích vám pomůže i na „suchu“. I docela běžný ruční lodní naviják znásobí vaši sílu a pomůže vám jednoduše táhnout i poměrně těžkou loď. S relativně minimálním úsilím můžete vytahovat zaseknutou a těžkou kotvu, ale naviják upotřebíte i při převozu lodi. Výhodou je ráčna, která udrží loď na místě ve chvíli, kdy ji vytahujete z vody třeba na přívěs. Loď můžete vytahovat postupně, hladce, vyhnout se poškození a samozřejmě i svému možnému zranění. Loď tažená navijákem na přívěsu nebude klouzat zpět do vody, můžete s ní bezpečně manipulovat a zajistit ji pro transport. Při celé akce vyvinete minimální fyzické úsilí a máte jistotu, že nedojde ke zranění nebo přetížení.
Jak vybrat naviják?
Obecně platí, že by naviják měl mít kapacitu alespoň tří čtvrtin hmotnosti lodi, do této zátěže se samozřejmě započítává i hmotnost motoru, paliva a veškerého vybavení. Navijáky jsou hodnoceny podle nosnosti, nikoli podle délky lodi.
Ale ve výběru hraje roli také místo spouštění lodi. Pokud využíváte strmou rampu pro spouštění lodi do vody, pak bude naviják zatěžován vyšší silou a doporučením bude volit zařízení s vyšším výkonem. Pokud máte jistotu, že bude přechod mezi souší a vodou vždy jen v mírném sklonu, pak bude hmotnost lodi klást vždy menší odpor a vyhoví vám dostatečně zařízení i s kapacitou menší.
Cena navijáků se v poměru kapacity ale příliš neliší, jistě je výhodnější pořídit naviják robustní a se silnější kapacitou a předejít případné kolizi nebo nedostatečné síle.
Ruční nebo elektrické navijáky
Kromě ručních navijáků je možné loď vybavit i navijákem elektrickým. Spouštění můžete řídit pohodlněji, ovládání je citlivé a dovoluje okamžité zastavení. Nicméně u většiny menších lodí a za podmínek daných naší polohou není nezbytné investovat do takového vybavení. Možným rizikem je pak také nedostatečně nabitá baterie, která zařízení ovládá. Ruční navijáky jsou plně funkční vždy a závislé pouze na vás. Ruční lodní navijáky se ovládají hladce, převody i páka efektivně přenáší vaši fyzickou sílu a vyhoví daným nárokům bez problémů.
Vyvarujte se chyb
Ovládání ručního navijáku je jednoduché, přesto může při nesprávné manipulaci dojít ke zranění. První chybou je špatný postoj, ujistěte se, že stojíte na pevném podkladu, nemůžete uklouznout. Při manipulaci s pákou myslete také na bezpečnostní pojistku, která předejde zranění od uvolněné rukojeti. Také je třeba zajistit lano. Při navíjení nebo spouštění nesmí lano třít o ostré hrany na stojanu navijáku nebo přívěsu. Pokud si všimnete mechanického opotřebení, je třeba lano vyměnit. Životnost lana nebo kabelu lze také prodloužit častým mazáním speciálním mazivem. Díky menšímu tření se bude matriál lana nebo kabelu méně opotřebovávat. Mazání lanka navijáku také sníží počet zasekávání a roztřepení lana.